Wegańskie kosmetyki

wegańskie kosmetyki baner

Co to znaczy kosmetyki wegańskie?

Wegańskie kosmetyki zyskują coraz większą popularność. Dzieje się tak nie tylko wśród osób nie spożywających produktów pochodzenia zwierzęcego. Potrzebę takiego produktu posiadają również konsumenci, dla których nie obojętne jest cierpienie zwierząt i którzy są wrażliwi na ich los. Cechą wyróżniającą wege kosmetyki jest przede wszystkich użycie wyłącznie roślinnych składników oraz nie wykonywanie testów na zwierzętach.

Kosmetyki wegańskie – tylko rośliny

Zastosowanie w produkcie kosmetycznym jedynie roślinnych surowców wcale nie oznacza pogorszenia jakości produktu. Wytworzenie kosmetyków o podobnych lub lepszych właściwościach pielęgnacyjnych bez zastosowania tradycyjnie używanych surowców jest znacznie trudniejsze. Nie lada wyzwaniem jest znalezienie odpowiedników. Takie zadanie wcale nie jest łatwe, aby wymyślić odpowiednik dla chociażby złożonego chemicznie wosku pszczelego lub rybiego kolagenu. Rybi kolagen cechuje się wyjątkowym podobieństwem w budowie do kolagenu występującego w naszej skórze. Tę wyjątkowość zawdzięcza strukturze potrójnej helisy. Podobieństwo w formie powoduje, że z łatwością przenika do skóry właściwej, stymulując procesy odnowy skóry i spłycając zmarszczki.

Kosmetyki dla wegan wymagają innowacyjnego podejścia i ciągłego poszukiwania. Niejednokrotnie celem polepszenia znanych już właściwości roślinnych składników, jest zmierzanie w kierunku udoskonalania sposobu pozyskania. Ostatnio natknęłam się na interesującą metodą ekstrakcji nadkrytycznym dwutlenkiem węgla. Pozwala ona na otrzymanie wyciągów roślinnych o dużej czystości i pozyskanych w przyjazny naturze sposób. Niska temperatura procesu ekstrakcji surowca ma niebagatelne znaczenie dla zachowania całej gamy właściwości. Dobrym przykładem surowca podatnego na degradację wysoką temperaturą są olejki eteryczne.

Czy wegańskie kosmetyki są testowane na zwierzętach?

Odpowiedź brzmi – nie. Przy obecnym stanie prawnym, bez względu na to jakiego pochodzenia składniki zawiera produkt kosmetyczny, przeprowadzanie testów na zwierzętach jest zabronione. Wynika to wprost z zapisów art. 18 rozporządzenia 1223/2009/WE oraz znowelizowanej Ustawy o produktach kosmetycznych. Jak bardzo ważna stała się kwestia sprawiania cierpienia zwierzętom dla ludzi, dowodzi stopniowe rozszerzanie obostrzeń. Otóż początkowo na terenie UE obowiązywało ograniczenie w przeprowadzaniu testów dla produktów gotowych. Regulacja ta objęła również testowanie samych surowców kosmetycznych. Jeśli istniały alternatywne metody badań potwierdzające właściwości danego składnika, nie można było już wykonywać tych eksperymentów na zwierzętach. W kolejnych latach przepisy unijne całkowicie zakazały testowania surowców bez względu czy były dostępne metody alternatywne czy nie.

Znak V dla wegetarian i wegan

Samo testowanie i dopilnowanie, aby na własnym podwórku produkcyjnym kosmetyki nie były testowane na zwierzętach jest sprawą łatwą do zrobienia. Ale są instytucje, które jeszcze bardziej przykręciły śrubę. Fundacja Międzynarodowy Ruch na Rzecz Zwierząt – Viva! jest wymagającym partnerem dla podmiotów, które starają się zyskać chlubny Znak V dla wegetarian i wegan. Tutaj już nie wystarczy być tylko w zgodzie z literą prawa. Aby znaleźć się w zaszczytnym gronie należy zweryfikować swoich dostawców i uzyskać ich zapewniania, żeby cały łańcuch dostawy był wolny od bólu zwierząt. Można powiedzieć: dostawcy sprawdzają dostawców. I co jeszcze ciekawe Fundacja dba, aby produkty kosmetyczne nie pochodziły z kraju, w którym taki proceder ma miejsce. Podobnie sytuacja ma się w przypadku surowców pochodzących z państw, w którym nie ma zakazu testu na zwierzętach. Znak V nie przewiduje robienia zakupów u takich sąsiadów.

Aby dowieźć naszego zaangażowania oraz być godnym partnerem Fundacji również i w tym roku odnowiliśmy nasz certyfikat. Przez kolejny rok część naszych produktów będzie dumnie nosić symbol V dając dowód, że świat kosmetyków bez cierpienia zwierząt istnieje i ma się coraz lepiej 🐕‍🦺🐈🐓

Po wege kosmetyki zapraszamy tutaj 👇

Masło Shea Pestka Śliwki

Masło Shea o Zapachu Bzu

Peeling Solny Pomarańcza i Czekolada

Źródła:
– informacje zaczerpnięte ze stron internetowych www.ppnt.poznan.pl; znakv.pl i viva.org.pl oraz treści naszych porozumień zawartych w ramach procesu certyfikacji;
– Sypniewska Monika, Dlaczego kolagen rybi jest najlepszy? [www.wybieramykolagen.pl]
– Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 1223/2009 z dnia 30 listopada 2009r. dotyczącego produktów kosmetycznych (wraz z późn.zm.);
– USTAWA z dnia 4 października 2018 r. o produktach kosmetycznych (Dz.U. 2018 poz. 2227)

Dodaj komentarz

*

×
Product added to cart

Brak produktów w koszyku.